Opuchlizna kończyn niespowodowana urazem

Napuchnięta i zbolała kończyna nie zawsze musi oznaczać urazową etiologię jej dysfunkcji. Gdy nie znamy przyczyny zmian w ruchomości i jej kształcie winniśmy skontaktować się z lekarzem. To, co z pewnością go zainteresuje to temperatura kończyny oraz czucie. Lekarz winien także zgromadzić stosowny wywiad. Dużo chorób współistniejących może być powodem opuchlizny. Najczęstszą przyczyną, zwłaszcza u osób starszych są choroby sercowo-naczyniowe. W szczególności to zaburzenia odpływu żylnego objawiają się stanem zapalnym kończyn podobnie jak głębokie zakrzepy żylne. 

Niewydolność serca jest jednym z najpowszechniejszych powodów obrzęku nóg u osób w podeszłym wieku. Wielokroć ból i uczucie opuchnięcia powodują wszelkiego typu zapalenia, a w szczególności zapalenia stawów, błony maziowej i powięzi. Odpowiedzią na ekspozycję kończyn na zbyt wysoką i niską temperaturę będzie ich stan zapalny oraz opuchnięcie. 

Ludzie starsi nierzadko mają nieprawidłowo działający układ termoregulacji. W ich przypadku nawet chwilowa ekspozycja kończyny na temperaturę odbiegające od normy może stwarzać kłopoty z ich ukrwieniem i czuciem. 

Choroby nowotworowe także mogą stwarzać opuchnięcia kończyn. Specjalne znaczenie ma zapalenie węzłów chłonnych i obrzęki limfatyczne będące ich następstwem. 

Zbytnie zbieranie się wody w organizmie w tym również w kończynach powodują choroby nerek.

Każda sytuacja niezwiązana z urazem, w której zauważymy ograniczoną ruchomość kończyny, jej obrzęk lub zaczerwienienie powinna budzić nasz niepokój. Najprawdopodobniej przyczyną takiego stanu rzeczy są inne choroby systemowe. W takiej sytuacji winniśmy jak najszybciej udać się do lekarza aby otrzymać skierowanie na potrzebne badania. Źle działająca kończyna zacznie tracić swoją masę mięśniową. Spowoduje to powstanie przykurczy i doprowadzi do jeszcze znaczniejszej dysfunkcji. Długo nieleczone obrzęki wiążą się z dłuższym czasem powrotu do zdrowia oraz żmudną i męczącą rehabilitacją. Zatem należy działać prędko i zdecydowanie. Tylko takie działanie pozwoli nam na szybki powrót to zdrowia.

https://krakow.bodymove.pl/wkladki-do-butow-sportowych-krakow/